Initiatiefnemers Centrum Hout, Koninklijke Vereniging van Nederlandse Houtondernemingen (VVNH), Vereniging van Houtskeletbouwers (VHSB) en de Nederlandse Bond van Timmerfabrikanten (NBvT) betrekken daarnaast een gezamenlijke stand.
Bij eerdere edities van de Internationale BouwBeurs stonden houtbedrijven verspreid over de vloer. Op deze editie presenteren zij zich duidelijk en eensgezind op het Houtpaviljoen. Eric de Munck, Centrum Hout, legt uit waarom: “We weten allemaal dat dit lastige tijden zijn waarin iedereen strak op de uitgaven moet letten. Dat leidt er bij sommige bedrijven toe dat de animo voor beursdeelname minder is, terwijl deze essentieel is om in gesprek te blijven met de markt. Het is namelijk voor de hele houtbranche goed om zich breed te presenteren. Juist in deze tijd moeten we laten zien dat hout een fantastisch alternatief is voor de traditionele bouwsystemen.”
Bewust met hout
Op de kop van het paviljoen presenteren de vier initiatiefnemers zich gezamenlijk: het Centrum Hout, de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Houtondernemingen, de Vereniging van Houtskeletbouwers en de Nederlandse Bond van Timmerfabrikanten. Zij stellen daar de voornaamste thema’s die in de houtbouw spelen aan de orde. Eén van die thema’s ‘Bewust met hout’ is gericht op het stimuleren van de vraag naar duurzaam geproduceerd hout. De overheid heeft hierin de toon gezet door bij al haar bouwprojecten te eisen dat hout wordt gebruikt met een duurzaamheidscertificaat. De overheid erkent twee certificeringssystemen: FSC en PEFC. Beide systemen representeren 99% van de duurzaam houtmarkt en werken met een gecontroleerde ‘chain of custody’. Dat betekent dat hout van één van deze keurmerken gegarandeerd duurzaam is geproduceerd. Daarnaast wordt ook gewerkt met de ‘chain of custody’ van Keurhout om aan het overheidsbeleid te voldoen. Dit systeem is nu ook door de commissie inkoop duurzaam hout goedgekeurd.
Energiebesparing en innovatie
Een ander - niet minder belangrijk - thema op het Houtpaviljoen is Energiezuinig, milieubewust en innovatief bouwen met hout. Doordat in hout enorme hoeveelheden CO2 zijn vastgelegd is het van nature een milieu- en klimaatvriendelijker bouwmateriaal dan materialen met een fossiele oorsprong. Door hout te gebruiken wordt eenvoudig milieuwinst geboekt. Denk hierbij ook aan constructies van gelamineerd hout. Door bijvoorbeeld houtskeletbouw toe te passen valt nog meer winst te behalen. De flexibiliteit van prefabricage met veel aandacht voor detailleringen maakt houtskeletbouw, ook wel: houtsysteembouw, uitermate geschikt voor passiefhuis technologie. Zoals bekend gebruiken passiefhuizen nauwelijks tot geen energie. Zelfs vanuit het buitenland is interesse voor deze technologie.
Faalkosten nihil
Een ander groot voordeel van houtskeletbouw is de deskundige prefab montage ervan. De bouw, productie en controle in de fabriek zijn kwalitatief zeer hoogwaardig. De aannemers die ermee werken zijn gecertificeerde specialisten. Op de bouwplaats wordt gewerkt met een minimaal aantal onderaannemers. “De lijnen zijn kort, de kennis van het materiaal is groot. Daardoor zijn de faalkosten in houtskeletbouw nagenoeg nihil. Vergelijk dat eens met de 10 - 13% faalkosten die een traditioneel bouwtraject gemiddeld heeft. Dan mag duurzaam hout als product wel iets duurder in aanschaf zijn, onderaan de streep ben je voordeliger uit”, besluit De Munck.
Over de Internationale BouwBeurs
De Internationale BouwBeurs – van 7 tot en met 12 februari 2011 in Jaarbeurs Utrecht – is de belangrijkste beurs voor de gehele bouwbranche. Motto is deze editie ‘Bouwen doen we samen’. Aan de beurs is een uitgebreid activiteitenprogramma gekoppeld. Voor meer informatie kijk op
www.bouwbeurs.nl
.
Parallel aan de beurs vindt de beurs Bouw & ICT ( 8 tot en met 10 februari) en het vakevenement Material Xperience (7 tot en met 11 februari) plaats. Voor meer informatie kijk op
www.bouw-en-ict.nl
en
www.materialxperience.nl
.
-.-.-.-.-
Terug naar vorige pagina